מגיע לך כסף ובכלל לא ידעת

הבשורות הטובות: למאות אלפי שכירים מחכים החזרי מס בסכומים גבוהים. הבשורות הפחות טובות: רובם אפילו לא יודעים או מבקשים את הכסף הזה. התוצאה? מיליארדי שקלים שוכבים ברשויות המס ומחכים שתקחו אותם

הנחת היסוד היא זו: כן, יש סיכוי מצוין שמגיע לכם החזר מס, אבל

ובכל זאת, לפני שמישהו יקפוץ למסקנות נמהרות רק נדגיש כי הסיבה שלא מקבלים על כך הודעה רשמית מאף גורם מוסמך היא לא כי מישהו עובד בלהסתיר, ממש לא ואפילו להיפך: אם תפעלו נכון ובאופן מסודר תקבלו את החזרי המס המגיעים לכם ללא כל קושי – וזה נכון לגבי שכירים, עצמאיים ועוד תתי הגדרות מיסוי שונות שעוד נגיע אליהם.

אבל רגע, בואו נעשה סדר.

מס הכנסה, כידוע, הוא מס שמטילה המדינה (במקרה זה ישראל אבל הרוב המוחץ של מדינות העולם המערבי פועלות כך) על הכנסה של תאגיד / גוף למטרות רווח וכן של יחידים.

הרעיון העומד בבסיס השיטה הוא כזה: כל אזרח ואזרחית עובדים ויצרניים צריכים לשלם למדינה – ובמידה מסוימת לעצמם, למעשה – חלק מסוים מהכנסתם. זאת על מנת לממן שירותים רבים – לעצמם או לאחרים – כמו גם לתת את חלקם לתקציב המדינה.

מס הכנסה הוא פרוגרסיבי, כלומר שיעורו עולה עם עליית ההכנסה החייבת.

החזרי מס – למה זה קורה?

לפני שאנחנו מבקשים כסף חזרה ממס הכנסה, צריך להבין איך יכול להיות שמתקיים מצב שבו נהיה זכאים. מס הכנסה הוא מס שמטילה המדינה על הכנסה של תאגיד / גוף למטרות רווח וכן של יחידים. הרעיון העומד בבסיס השיטה הוא שכל אזרח ואזרחית עובדים ישלמו למדינה אחוז מסויים מהכנסתם ובכך יעזרו למדינה לממן את השירותים הניתנים להם: בריאות, חינוך, בטחון, הקמת תשתיות וכו. מס הכנסה הוא פרוגרסיבי, כלומר שיעורו עולה עם עליית ההכנסה החייבת. המדינה יוצאת מנקודת הנחה שאתם עובדים לאורך כל השנה בעבודה אחת שהתשלום עליה ידוע מראש. אבל כאמור, יש סיבות רבות לקבלת החזר. רק שאם לא תדווחו עליהן לרשויות המס הן ימשיכו לגבות מכם את הסכום שחישבו מראש. לכן, צריך לדווח ולבדוק. אם תהיה זכאות, תקבלו את הכסף. אם לא, ממשיכים לשלם כרגיל.

אחרי שהבנו את הסיבה, בואו נבדוק באילו מקרים יכולה להתקיים זכאות להחזר:

יש לא מעט סיבות שהמדינה קבעה שבגינן מגיע לכם החזר מס. רובנו לא יודעים מהן כמו שרובנו לא יודעים שאנחנו זכאים להחזר. מייד נספר לכם על הסיבות שבגינן אולי מגיע לכם החזר, אבל לפני, חשוב שתדעו שהחזרי מס ניתן לקבל עד 6 שנים אחורה – כלומר אם משהו מהרשימה שתכף תובא כאן, קרה בשש השנים האחרונות – יש סיכוי טוב שמגיע לכם החזר מס:

לא נוכל לפרט כאן את כל הפטורים, הזכאויות והסיבות הרבות בגינן ניתן לקבל החזר מס שכן היריעה קצרה מלהכיל את הרשימה המלאה. אבל כדי שתוכלו בכל זאת לקבל איזשהו מושג – וגם טעימה עד כמה סביר שגם לכם מגיע – הנה עוד כמה מהסיבות הנפוצות להחזר מס:


פרישה מהעבודה וקבלת פיצויים.
עולים חדשים ותושבים חוזרים.
מגבלות רפואיות – ובכלל זה אחזקת קרוב משפחה במוסד רפואי, למשל.
תקופת אבטלה.
שכירים שעבדו אצל מעסיק ישראלי בחו"ל.
תרומות.

בקיצור, יש לא מעט סיבות ואירועי חיים בגינם אפשר לקבל החזר ממס הכנסה. אנחנו מניחים שאם תבדקו את המקרה הספציפי שלכם, תוכלו לדעת תוך זמן קצר, אם גם אתם זכאים! בהצלחה!

אז איך מקבלים החזר מס לשכירים?

שתי דרכים מרכזיות:

  • אפשר לפעול באופן עצמאי, לבדוק את הזכאות באתר רשות המיסים, למלא את הטפסים הנדרשים, לצרף מסמכים ולהגיש לרשויות (ובכלל זה אישורים רפואיים, דוחות שנתיים וכו). כך, אתם דואגים לעצמכם ולא משלמים עמלה לאף גורם. החיסרון הוא הבירוקרטיה, הטירחה ופעמים רבות חוסר הידע בראיית חשבון ובתורת המיסים (מקצוע מורכב הדורש מומחיות וניסיון) שיכולים לגרום לכשל

  • הדרך השנייה היא לקבל ליווי מקצועי של יועצי מס ו/או רואי חשבון או במילים אחרות לפנות לחברה המתמחה בתחום. טזה הרבה יותר פשוט ממה שאתם חושבים: עונים על שאלון קצרצר, שולחים פרטים וזהו. המקרה שלכם ייבדק על ידי מומחים. דיגיטלי, פשוט וידידותי.

 

היתרון המשמעותי, פרט להיעדר בירוקרטיה, הוא שמי שיבדוק את המקרה שלכם הוא רואה חשבון מוסמך עם התמחות במיסים כך שגם אם יש לזה עלות, היא מתקזזת עם הסיכוי, שעולה משמעותית, לקבל את ההחזר.

וזה עוד לא הכל, רוב החברות העוסקות בכך מחייבות בתשלום רק אם התקבל החזר בפועל. במילים אחרות: תקבלו– תשלמו. לא תקבלו – לא תשלמו. והשורה התחתונה, מעולה: אין מה להפסיד. רק להרוויח. מה אכפת לכם?

מה הסיכוי שלי לקבל החזר?

הנחת היסוד היא שאם אתם שכירים ומרוויחים מעל 8000 ש״ח, יש לכם סיכוי טוב לקבל. אבל
לפני שתעשו תוכניות על הכסף, חשוב לנו להדגיש שללא תהליך מסודר כמו שפירטנו קודם, הסיכוי יורד. ואם אתם שואלים למה אף אחד לא טורח פשוט לזכות אתכם, נדגיש כי הסיבה שלא מקבלים על כך הודעה רשמית מאף גורם מוסמך היא לא כי מישהו רוצה לשמור לעצמו את הכסף. להפך, מכיוון שמדובר בהליך חשבונאי מורכב, רק פעולה נכונה ומסודרת, תביא לקבלת ההחזר. וזה נכון לגבי שכירים, עצמאים ועוד תתי הגדרות מיסוי שונות שעוד נגיע אליהם.