איך לבדוק אם מגיע לי החזר מס

קבלו עובדה: מאות אלפי שכירים במשק הישראלי זכאים להחזר מס בסכומים לא מבוטלים. מפתיע? חכו לזה: רובם לא טורחים בכלל לבקש את ההחזר ולפיכך מיליארדי שקלים מחכים בסבלנות ברשויות המס שרק ייקחו אותם.

עכשיו תראו, אתם יכולים לקרוא את הכתבה הבאה ולהמשיך הלאה כאילו כלום. אבל אתם יכולים גם להחליט כבר היום שהסיפור הזה שווה בדיקה. למה? למה לא? זה לא עולה לכם דבר.

ובכל זאת, יש שני תנאים בסיסיים שחשוב לדעת: ראשית, החזרי מס משתלמים בעיקר אם הנכם מרוויחים 8,000 ₪ בחודש ומעלה ; שנית, החזרי מס לשכירים, כשמם כן הם, מיועדים לשכירים (עצמאיים פועלים ממילא מול רואה חשבון).

ואם שאלתם את עצמכם מדוע ישראלים רבים לא בודקים אפילו (אנחנו שאלנו), אז הסיבה היא שרובנו פשוט לא מאמינים שנקבל משהו ממס הכנסה, אז אנחנו מעדיפים לא לבדוק אפילו. וחבל.

כי עוד נתון שחשוב לדעת הוא שהחזרי מס ניתן לקבל עד 6 שנים אחורה, כך שאם תחכו יותר מדי – ההחזר יאבד מתוקפו.

אבל חכו, יש עוד. הנה זה בא:

קודם כל: למי מגיע החזר מס

האמת היא שיש סיבות רבות שבגללן שכירים מקבלים החזר מס, אבל אלה הנפוצות שבהן:

  • עבודה בשני מקומות עבודה במקביל.
  • החלפת מקום עבודה במהלך שנת מס.
  • הקלות מס שמגיעות לכם ולא עודכנו: שחרור משירות צבאי, ילדים, תואר אקדמי, השקעה בשוק ההון ועוד.
  • שינוי סטטוס משפחתי כמו גירושים ותשלום מזונות.
  • מחלה קשה או מצב רפואי מגביל.
  • ילדים שאובחנו כלקויי למידה.
  • שירות מילואים.
  • לידה.
  • ביטוח משכנתא.
  • תרומה למוסדות מוכרים.


אז הרעיון ברור לא? ייתכן שגם אתם זכאים ואפילו לא ידעתם. מה שנקרא אם לא תבדקו איך תדעו?

החזרי מס – למה זה קורה?

לא כי למישהו יש כוונה רעה. ממש לא. זה קורה מכיוון שתשלום מס הכנסה למדינה מחושב באופן שנתי. כלומר המדינה יוצאת מנקודת הנחה שאתם עובדים לאורך כל חודשי השנה בעבודה אחת שהתשלום עליה ידוע מראש.

אבל יש, כאמור, סיבות רבות לקבלת החזר מס – רק שאם לא תדווחו עליהן לרשויות המס – הן ימשיכו לגבות מכם את אותו הסכום. מה שאומר שכל מה שצריך לעשות הוא לבדוק, ואם ישנה זכאות – לקבל את הכסף. אם אין זכאות להחזר – אתם ממשיכים כרגיל.

 

טוב, אז איך מקבלים החזר מס לשכירים?

שאלה טובה וחשובה כשבגדול, יש שתי דרכים:

אפשר לפעול באופן עצמאי, כלומר לבדוק את הזכאות באתר רשות המיסים, למלא את הטפסים הנדרשים, לצרף את הניירת המשלימה ולהגיש לרשויות (ובכלל זה אישורים רפואיים, דוחות שנתיים וכהנה וכהנה).

היתרון הוא בכך שאתם דואגים לעצמכם ועל כן לא משלמים לאף גורם בדרך.

החיסרון הוא הבירוקרטיה, הטירחה ופעמים רבות חוסר הידע בראיית חשבון ובתורת המיסים (כן, זה מקצוע לכל דבר ועניין) שעלול לגרום לכישלון התהליך.

ואפשר לקבל ליווי מקצועי של יועצי מס ו/או רואי חשבון או במילים אחרות לפנות לחברה המתמחה בתחום.

הדרך לעשות זאת פשוטה למדי: עונים על שאלון קצרצר שלוקח בדיוק 3 דקות, שולחים פרטים וזהו – העניים בבדיקה. זה ממוחשב, פשוט וידידותי לכל אחד ואחת.

היתרון המשמעותי – מלבד *שגר ושכח* נטול בירוקרטיה – הוא שמישהו אחר שיודע את הדרך דואג לכם, כך שגם אם יש לזה מחיר מסוים, הרי שהוא מתקזז עם הסיכוי הגבוה יותר לקבל את ההחזר המגיע לכם.

זאת ועוד: מרבית החברות שעוסקות בכך עובדות עם מודל תשלום מבוסס הצלחה. במילים אחרות: תקבלו החזר – תשלמו. לא תקבלו – לא תשלמו. הגיוני בסך הכל. כך גם תוכלו לקבל תשובה מקצועית ומוסמכת אם מגיע לכם החזר מס, גם לא תעבדו בזה וגם תשלמו רק אם תקבלו.

שורה תחתונה:

אין מה להפסיד. רק להרוויח. מה אכפת לכם?

אולי יעניין אותך גם

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה – חשוב לדעת שלצד הקושי יש גם זכויות אותם הורים אלו יכולים לממש. כדוגמת, החזרי מס המיועדים להורים לילדים עם לקות למידה. שווי ההטבה יכולה להגיע עד לסך של 5640 ש״ח לשנה וכ 470 ש״ח לחודש.

קראו עוד »