האם כל עובד יקבל כסף בזכות החזרי מס?

האם כל עובד יקבל כסף בזכות החזרי מס

שיר העבודה קובע כי העבודה היא חיינו. אכן העבודה היא חיינו והשכר המשולם בגין העבודה מאפשר לנו להתפרנס ולכלכל את עצמנו ומשפחתנו. אלא שמן השכר המשולם לנו מנוכים סכומים לא מבוטלים, כגון מס בריאות, ביטוח לאומי וכמובן, מס הכנסה.
מס ההכנסה מהווה אחד ממקורות ההכנסה העיקריים של המדינה והוא מאפשר לה לספק בתמורה לאזרחיה תמורה בדמות, ביטחון, משטרה, שירותי כיבוי אש, סלילת כבישים, הפעלת נמלים ועוד מגוון רחב של שירותים. מס ההכנסה בישראל הינו מס פרוגרסיבי וכולל מספר מדרגות מס. המשמעות היא שככל ששכרו של העובד גבוה יותר כך הוא יטפס במדרגות המס וישלם סכומי כסף גדולים יותר למס הכנסה (כמובן הכל באופן יחסי).

חישוב מס הכנסה:

נתון נוסף שכדאי לדעת על מס ההכנסה במדינת ישראל הוא כי הוא אמור להיות מחושב ומשולם באופן שנתי. הינו בכל חודש מקבלת המדינה דיווח על שכרו של העובד והיא בוחנת אותו. בכל חודש מחשבת המדינה מחדש את המס שעל העובד לשלם כאילו המשכורת שהרוויח באותו החודש היא המשכורת שאותה ירוויח גם ביתר 11 החודשים בשנה.

האם כל עובד יקבל כסף בזכות החזרי מס?

בהנחה ושכרו של העובד הוא קבוע ואינו משתנה הרי שמדובר בחישוב נכון. אולם אם (ותמיד) יש שינויים בסכום המשכורת מכל מיני סיבות, כגון למשל תשלומי דמי הבראה, שעות נוספות, העלאה במשכורת, בונוסים למיניהם, הרי שהחישוב שתואר לעיל הוא מוטעה והלכה למעשה, העובד ישלם מס הכנסה ביתר. בנסיבות כאלה, כדאי מאוד לבצע תיאום מס ולבדוק את זכאותו של העובד להחזרי מס. יתרה מכך, החזרי מס ניתן לדרוש גם באופן רטרואקטיבי, עד 6 שנים אחורה. המשמעות היא שייתכן ועובד זכאי לקבל החזר מס בשיעור של אלפי שקלים. למרות שמדובר בכסף השייך בפועל לעובד, הרי שההתנהלות אל מול שלטונות המס הינה בירוקרטית, מסואבת ומסובכת. לכן, ברוב המקרים בהם נדרשת אינטראקציה עם מס הכנסה צריך וכדאי להיעזר באיש מקצוע.

סיכום:

החזר מס הינו השבה של כסף השייך לעובד ונגבה ממנו ביתר בשל שיטת חישוב המס במדינת ישראל. בדיקה של הזכאות להחזר מס היא כדאית הן משום שלאחר 6 שנים לא ניתן לקבל החזרים אלה והן משום שבמקרה הכי גרוע יתברר שהעובד לא זכאי לכל החזר. מצב בו הבדיקה תעלה כי על העובד לשלם סכומים נוספים הוא לא אפשרי.

אולי יעניין אותך גם

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה – חשוב לדעת שלצד הקושי יש גם זכויות אותם הורים אלו יכולים לממש. כדוגמת, החזרי מס המיועדים להורים לילדים עם לקות למידה. שווי ההטבה יכולה להגיע עד לסך של 5640 ש״ח לשנה וכ 470 ש״ח לחודש.

קראו עוד »