החזרי מס בגין פדיון קופת גמל לפני המועד החוקי

החזרי מס בגין פדיון קופת גמל לפני המועד החוקי

קופת גמל הינה אחד המכשירים הפיננסיים שנועדו לאפשר לעובדים או עצמאיים לחסוך כספים לקראת גיל הפרישה או נסיבות אחרות בהן היכולת לעבוד ולייצר הכנסה אינה כבעבר והיא פוחתת משמעותית. על מנת לעודד את החוסכים לשמור על הכספים המופקדים בקופת הגמל ולהימנע ממשיכתם במהלך החיים לצורכי מחייה או מותרות הגדירה המדינה מועד חוקי למשיכת הכספים. מועד זה מוגדר, באופן כללי, כהגעה לגיל הפרישה או אבטלה למשך 6 חודשים ומעלה. כל משיכת כספים מקופת הגמל לפני המועד החוקי גורר בהכרח מס בשיעור חריג, של 35% (או בהתאם לגובה המס השולי – הגבוה מביניהם). יחד עם זאת גם המדינה מבינה כי במהלך החיים, ייתכן ואנשים יקלעו למצבים בהם נדרש להם כסף לקיום או צרכים בסיסיים, ולכן קיימות נסיבות אחרות בהן ניתן למשוך כספים מקופת הגמל, ללא תשלום מס.   

נסיבות בהן ניתן למשוך כספים מקופת הגמל ללא תשלום מס:

הנסיבות בהן ניתן למשוך בפטור ממס או שניתן לקבל החזרי מס בגין פדיון קופת גמל לפני המועד החוקי כוללות, בין היתר, נסיבות של מיעוט הכנסות של בעל הקופה או בן זוגו; נכות בגובה מסוים של בעל הקופה או בן משפחתו; הוצאות רפואיות משמעותיות, מעל גובה מסוים; או שהיתרה בקופת הגמל אינו עולה על 8,000 ₪.
הנסיבות המתוארות לעיל מוצגות בכותרות ולכל סעיף כמובן ישנן הוראות ופירוט רב הכולל את הנסיבות המדויקות בהן ניתן לפדות את קופת הגמל ללא תשלום מס חריג, כאמור בשיעור של 35%. כך למשל, בנסיבות של מיעוט הכנסות, הסכום אותו ניתן למשוך בפטור ממס הוא רק ההפרש בין שכר החוסך לשכר המינימום, במידה וקיים ילד במשוואה, סכום זה גדל משמעותית. כך למשל, לעניין הנכות של החוסך או בן משפחתו, רק הגדרת נכות של 75% לצמיתות מאפשרת פדיון קופת גמל בפטור ממס. כך גם לגבי שאר הנסיבות קיימות הוראות מפורטות ומדויקות לגבי המצבים בהם ניתן למשוך כספים מקופת הגמל בפטור. בכל אופן, כדאי ורצוי בטרם משיכת כספים מקופת הגמל להיוועץ באיש מקצוע אשר ידע לספק מידע רחב, מקיף ועדכני לגבי הנסיבות הספציפיות של חוסך זה או אחר.      

החזרי מס בגין פדיון קופת גמל לפני המועד החוקי:

לא כי למישהו יש כוונה רעה. ממש לא. זה קורה מכיוון שתשלום מס הכנסה למדינה מחושב באופן שנתי. כלומר המדינה יוצאת מנקודת הנחה שאתם עובדים לאורך כל חודשי השנה בעבודה אחת שהתשלום עליה ידוע מראש.

אבל יש, כאמור, סיבות רבות לקבלת החזר מס – רק שאם לא תדווחו עליהן לרשויות המס – הן ימשיכו לגבות מכם את אותו הסכום. מה שאומר שכל מה שצריך לעשות הוא לבדוק, ואם ישנה זכאות – לקבל את הכסף. אם אין זכאות להחזר – אתם ממשיכים כרגיל.

 

לסיכום:

ככל ואתם החזרי מס בגין פדיון קופת גמל לפני המועד החוקי ואתם מכירים את נבכי הבירוקרטיה של שלטונות המס ובקיאים בהוראות וחוקי המס השונים הרי שאתם יכולים לפעול לקבלת החזר המס באופן עצמאי. אולם רובנו אינם כאלה ולכן כדאי להיעזר בשירותיהם של אנשי מקצוע לצורך השבת סכומי המס ששולמו ביתר.   

 

אולי יעניין אותך גם

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה – חשוב לדעת שלצד הקושי יש גם זכויות אותם הורים אלו יכולים לממש. כדוגמת, החזרי מס המיועדים להורים לילדים עם לקות למידה. שווי ההטבה יכולה להגיע עד לסך של 5640 ש״ח לשנה וכ 470 ש״ח לחודש.

קראו עוד »