החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

הורים לילדים עם לקות למידה מתמודדים עם שלל אתגרים. לצד האתגרים הרבים, ישנם הוצאות נלוות שנועדו בעיקר להקל על מצבו של הילד ולצמצם את הפערים. לכן, חשוב לדעת שלצד הקושי יש גם זכויות אותם הורים אלו יכולים לממש.
כדוגמת, החזרי מס המיועדים להורים לילדים עם לקות למידה. שווי ההטבה יכולה להגיע עד לסך של 5,640 ש״ח לשנה וכ 470 ש״ח לחודש.
מדובר בסכום לא מבוטל שיכול להקל על הנטל הכלכלי. בנוסף לזיכוי מיידי, הורה לילד עם לקות למידה יכול להגיש בקשה להחזר מס רטרואקטיבית 6 שנים אחורה מהיום בו נקבה החלטת הוועדה.

מי זכאי להחזר מס בגין ילד בעל לקות למידה?

המונח ״לקות למידה״ כולל בתוכו אבחונים של מספר הפרעות הפוגעות ביכולת הלמידה ורכישת מיומנויות בקרב ילדים.
לדוגמא,ֿ הפרעות קשב שונות, היפראקטיביות על כל המשתמע מכך, ועוד.
כיום סובלים מלקות למידה ברמה כזו או אחרת כ 20% מהילדים. פקודת מס הכנסה בסעיף 47(א) קובעת את תנאי הזכאות לנקודות מס. הזכאי להחזר מס בגין ילד עם לקות למידה הוא תושב ישראל, הורה לילד אחד או יותר עם עיכוב התפתחותי הנובע מלקות למידה. הזכאות מתקיימת כאשר ההורים הופנו על ידי ועדת זכאות לשירות חינוך מיוחד עם סל אישי והילדים לומדים במסגרת של חינוך מיוחד. בשל כך אחד מההורים זכאי לקבל 2 נקודות זיכוי ממס הכנסה. הזכאות תהיה תקפה עד לסיום הלימודים של הילד במסגרת החינוך המיוחד. כאשר מדובר בהורים פרודים שאינם מנהלים משק בית משותף ניתן לבחון זכאות עבור נקודות הזכות לכל אחד מהם בנפרד.

כיצד מגישים בקשת החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

הורים לילדים אשר הופנו לשירותי חינוך מיוחדים בשנים שבין גילאי הגן ליסודי בין היסודי לחטיבת הבינים ובין חטיבת הביניים לתיכון יכולים להגיש בקשה לנקודת זיכוי באמצעות טופס 116א׳.
הורים שכירים יכולים לקבל את נקודת הזיכוי ישירות מהמעסיק דרך תלוש השכר. הורים עצמאיים מסמנים בעת הגשת הדו״ח השנתי ״זיכוי בעד ילד נטול יכולת״. עבור החזר רטרו יש להגיש טופס 135 למס הכנסה בצירוף המסמכים התומכים. הורים לילדים בעלי לקות קשה, המקבלים בגינם גמלת ילד נכה במוסד לביטוח לאומי זכאים בשתי נקודות זיכוי באופן אוטומטי בחישוב המס. האמור תקף בתנאי שהילד אינו מאושפז במוסד ובגינו מקבלים ההורים זיכוי מס בגין אשפוז.

הורים, שמרו על זכויותיכם

ההקלות במס הכרחיות עבור הורים לילדים הסובלים מלקות למידה. מעבר להתמודדות האישית והנפשית חלים עליהם הוצאות רבות. בגין אבחונים יקרים, סיוע במורים פרטיים, התייעצויות עם מומחים, מטפלים רגשיים ופסיכולוגים ואף אבדן ימי עבודה בגין הטיפול בילד. זיכוי המס לא תמיד מספיק לכיסוי ההוצאות הרבות, אך בהחלט יכול להקל על המעמסה הכלכלית. התנאי לקבלת הזיכוי נעוץ בקביעה של הוועדה ברשות המקומית לשיבוץ במסגרת מיוחדת. הוועדה מורכבת מרופא ילדים, עובד סיציאלי, פסיכולוג חינוכי, מפקח מטעם משרד החינוך ונציג של וועד ההורים הארצי. ההורים מקבלים את ההחלטה לגבי השיבוץ ומציגים טופס תעודה רפואית (127) המפרט את הבעיה ממנה סובל הילד ובגינה אובחן כבעל לקות למידה. את הבקשה ניתן להגיש גם באופן רטרואקטיבי עד לשש שנים אחורה.

ניתן להגיש את הבקשה באופן עצמאי, פיזי או מקוון וניתן להיעזר באנשי מקצוע  המתמחים בהחזרי מס ומסייעים להורים לילדים עם לקות למידה במיצוי מלוא זכויותיהם מול הרשויות.

אולי יעניין אותך גם

החזרי מס לסטודנטים

החזרי מס לסטודנטים

החזרי מס לסטודנטים – ההטבה הניתנת על ידי המדינה לסטודנטים הינה בדמות נקודת זיכוי ממס הכנסה. שוויה של נקודת זיכוי, נכון לשנת 2022, הינה 223 ₪ בחודש וכ 2,767 ₪ בשנה.

קראו עוד »