החזרי מס למשקיעים בשוק ההון

החזרי מס למשקיעים בשוק ההון

השקעה בשוק ההון הייתה בעבר נחלתם של מעטים, חברות או ברוקרים יחידי סגולה, שהיו בעלי גישה למערכת המסחר. כיום, עם המהפכה הדיגיטאלית, כשניתן לסחור בבורסה כמעט מכל מקום בעולם נהפך המסחר בבורסה לנחלת הכלל וכל מי שמעוניין לסחור במניות ולהשקיע בשוק ההון יכול לעשות כן, גם באופן פרטי. הפיכתו של מסחר בבורסה לנפוץ הצריך את הרחבת הידע אצל ה"סוחרים" גם בתחום מיסוי הרווחים המופקים בעקבות מסחר זה בכלל ותחום החזרי מס למשקיעים בשוק ההון בפרט.  

כיצד ממוסים רווחים המופקים בשוק ההון

רכישת מניות או ניירות ערך אחרים כגון אג"ח, והפקת רווח מהן, בין אם באמצעות קבלת בדיבידנד או בין אם באמצעות מכירת המניות במחיר הגבוה ממחיר הרכישה, מהווה אירוע מס הגורר עמו חבות במס. המס אינו מס הכנסה אם כי מס רווח הון. באופן פשטני הכלל הוא כי מס זה מהווה 25% מכלל הרווחים שהופקו (30% אם מדובר בעל מניות שמחזיק 10% מהמניות בחברה מסויימת או יותר). הינו אם אדם רכש ב 100 ש"ח ומכר ב 200 ש"ח, הרי שהרווח הוא 100 ש"ח והמס הוא 25 ש"ח. אלא שהדברים אינם כאלה פשטניים, ולטובה.

המיסוי אינו כה פשטני

ראשית את מחיר הרכישה של ניירות הערך יש לחשב בערכם הריאלי. משמע שיש להצמיד את מחיר הרכישה למדד ולראות מה היה ערכו לו שולם ביום המכירה. הדלתא, ההפרש ביניהם, הוא הרווח הריאלי, שממנו יש לחשב 25%. בנוסף, החל משנת 2012, יכול סוחר בשוק ההון לקזז הפסדים. היינו, אם אדם רכש מספר ניירות ערך, המס יחושב לפי תיק ההשקעה הכולל שלו. הכוונה היא שאם מניה אשר אדם קנה עלתה בערכה והפיקה לו רווח, ניתן להפחית מהרווח הזה שווי של מניה שירדה בערכה וגרמה לאדם להפסיד. ניכוי ההפסד מהרווח יכול להוביל להפחתה משמעותית בחבות המס ואולי אף לבטלה כליל.
יתרה מכך, אם בסוף השנה לאדם כלשהו יש יותר הפסדים מרווחים, לא דיי שלא ישלם כל מס, אלא גם מתאפשר לו לגרור את ההפסדים לעתיד ולקזז כנגדם רווחים שיופקו בשנה הבאה. לשם גרירת ההפסדים לשנה הבאה נדרשת פעולה פרואקטיבית של הסוחר בסוף השנה, אחרת מאזן הרווחים הפסדים שלו יתאפס בתחילת השנה החדשה.     

ואם השקעתי בחו"ל

נתון נוסף שסוחר בניירות ערך צריך לדעת הוא כי החבות במס אינה בעלת זיקה גאוגרפית. היינו, אם אדם נחשב לתושב ישראל לצורכי מס, הרי שגם אם סחר בבורסה בניו יורק, לונדון או כל עיר אחרת בעולם, והפיק בה רווחים, עדיין קמה לו חובה לשלם מס רווח הון על רווחיו מעבר לים. כמובן שבמידה והוא מוסה במדינה בה הפיק את הרווח, לא יהיה כפל מס והמיסוי בישראל יהיה רק על ההפרש בין המיסוי בחו"ל לבין גובה המס בישראל, אם קיים כזה.

החזרי מס למשקיעים בשוק ההון

במידה והמשקיע בשוק ההון הינו עצמאי אשר נדרש ממילא להגיש דוחות לשלטונות המס, מן הסתם רואה החשבון שלו (ולרוב גם הוא עצמו) יהיה מודע לצורך בתשלום מס רווח הון, אפשרויות קיזוז הפסדים ורווחים והחזרי מס למשקיעים בשוק ההון. בניגוד לעצמאים, שכירים אשר סוחרים בבורסה ומפיקים רווחים אינם מודעים כלל למגוון האפשרויות, החובות והזכויות החלות עליהם, לרבות הזכות להקטנת החבות במס באמצעות קיזוז.  

סיכום

מסחר בניירות ערך אינו דבר של מה בכך ואינו משחק ילדים. קל וחומר שעניין החזרי מס למשקיעים בשוק ההון (וקיזוז הפסדים) אינו כזה ונדרש לתת על כך את הדעת. מדובר בתהליך מורכב, סבוך ומסואב, החוזר על עצמו כל שנה. במידה ואתה בקיא בכלל רזי וסעיפי המיסוי של שוק ההון אזי ניתן לעשות זאת בכוחות עצמך, אולם רובנו ככולנו אינם כאלה ולפיכך כדאי להעזר בשירותיו של איש מקצוע.    

אולי יעניין אותך גם

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה – חשוב לדעת שלצד הקושי יש גם זכויות אותם הורים אלו יכולים לממש. כדוגמת, החזרי מס המיועדים להורים לילדים עם לקות למידה. שווי ההטבה יכולה להגיע עד לסך של 5640 ש״ח לשנה וכ 470 ש״ח לחודש.

קראו עוד »