החזר מס לשכירים: סיבות לקבלת החזר שלא בטוח שידעתם עליהן

הנחת היסוד היא זו: כן, יש סיכוי מצוין שמגיע לכם החזר מס, אבל

ובכל זאת, לפני שמישהו יקפוץ למסקנות נמהרות רק נדגיש כי הסיבה שלא מקבלים על כך הודעה רשמית מאף גורם מוסמך היא לא כי מישהו עובד בלהסתיר, ממש לא ואפילו להיפך: אם תפעלו נכון ובאופן מסודר תקבלו את החזרי המס המגיעים לכם ללא כל קושי – וזה נכון לגבי שכירים, עצמאיים ועוד תתי הגדרות מיסוי שונות שעוד נגיע אליהם.

אבל רגע, בואו נעשה סדר.

מס הכנסה, כידוע, הוא מס שמטילה המדינה (במקרה זה ישראל אבל הרוב המוחץ של מדינות העולם המערבי פועלות כך) על הכנסה של תאגיד / גוף למטרות רווח וכן של יחידים.

הרעיון העומד בבסיס השיטה הוא כזה: כל אזרח ואזרחית עובדים ויצרניים צריכים לשלם למדינה – ובמידה מסוימת לעצמם, למעשה – חלק מסוים מהכנסתם. זאת על מנת לממן שירותים רבים – לעצמם או לאחרים – כמו גם לתת את חלקם לתקציב המדינה.

מס הכנסה הוא פרוגרסיבי, כלומר שיעורו עולה עם עליית ההכנסה החייבת.

החזרי מס – למה זה קורה?

כאמור, לא משום סיבה רעה. איך בכל זאת? הנה ההסבר:

תשלום מס הכנסה למדינה מחושב באופן שנתי. כלומר המדינה יוצאת מנקודת הנחה שאתם עובדים לאורך כל חודשי השנה בעבודה אחת שהתשלום עליה ידוע מראש. במילים אחרות לא בכל פעם שאתם מקבלים משכורת המס מחושב מחדש, אלא הוא מחושב בהסתכלות שנתית.

אבל – וכאן נכנס עניין הזכאות להחזר מס לתמונה – יש לא מעט סיבות שהמדינה קבעה שבגינן מגיע לכם החזר מס. רובנו לא יודעים מהן אותן סיבות, כמו שרובנו לא יודעים שאנחנו זכאים להחזר מס ככל הנראה.

אם למשל עבדתם באופן לא רציף בשנים האחרונות – סיכוי טוב שמגיע לכם החזר מס.

אם מי מילדכם אובחן רשמית כבעל לקות למידה – סיכוי לא רע בכלל שמגיע לכם החזר מס.

חיילים, חיילות, גרים באזורי פריפריה? תשמחו לשמוע שגם לכם, חברים, מגיע כנראה החזר מס.

עוד נתון שחשוב לדעת הוא שהחזרי מס ניתן לקבל עד 6 שנים אחורה – כלומר סיכוי גדול מאד שמשהו אכן קרה בשש השנים האחרונות – משהו שמאפשר לכם לקבל החזר מס.

איך מקבלים החזר מס לשכירים?

או. שאלה מצוינת. בגדול, יש שתי דרכים: אחת היא לפעול באופן עצמאי, כלומר לבדוק את הזכאות באתר רשות המיסים, למלא את הטפסים הנדרשים, לצרף את הניירת המשלימה  ולהגיש לרשויות (ובכלל זה אישורים רפואיים, דוחות שנתיים וכהנה וכהנה).

היתרון הוא בכך שאתם דואגים לעצמכם – וזה לגמרי אפשרי ; וכן בכך שאתם לומדים את הנושא כך שתוכלו לקבל תמונה מלאה ומגובשת שתשרת אתכם גם בעתיד.

החיסרון הוא הבירוקרטיה, הטירחה ופעמים רבות חוסר הידע בראיית חשבון ובתורת המיסים (כן, זה מקצוע לכל דבר ועניין) שעלול לגרום לכישלון התהליך.

הדרך השניה היא לקבל ליווי מקצועי של יועצי מס ו/או רואי חשבון או במילים אחרות לפנות לחברה המתמחה בתחום.

היתרון הוא שמישהו אחר דואג לכם. וברצינות: אם עד עכשיו לא בחנתם את האפשרות לקבל החזר מס כנראה שלא בא לכם להתעסק עם זה, ובמידה רבה של צדק: זה מטרחן ומשעם. על כן, רבים בוחרים באפשרות של חיסכון באנרגיות ובזמן ופונים לחברות המתמחות בזה. לא נעים להגיד אבל גם אם יש לזה מחיר מסוים, הרי שהוא עשוי להתקזז עם הסיכוי הגבוה יותר לקבל את ההחזר המגיע לכם.


אולי יעניין אותך גם

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה – חשוב לדעת שלצד הקושי יש גם זכויות אותם הורים אלו יכולים לממש. כדוגמת, החזרי מס המיועדים להורים לילדים עם לקות למידה. שווי ההטבה יכולה להגיע עד לסך של 5640 ש״ח לשנה וכ 470 ש״ח לחודש.

קראו עוד »