החזר מס שבח

מס שבח הוא מס שמוטל על מוכר של נכס מקרקעין ברווח. כלומר, במידה וסכום המכירה עלה על סכום הרכישה, בניכוי הוצאות שונות, יהיה על המוכר לשלם מס שבח. ברירת המחדל עבור תשלום מס שבח עומדת על 25 אחוזים מהרווח, אך קיימים לא מעט תנאים מיוחדים המקנים לזכאים להם הפחתות משמעותיות בתשלום מס השבח, ובחלק מהמקרים אף פטור מוחלט. לכן, רבים אשר מגלים זאת בדיעבד, זכאים לקבל החזר מס שבח. תשלום מס השבח יכול להגיע לעיתים לעשרות ואף למאות אלפי שקלים, לכן חשוב מאוד להבין את זכויותיכם, האם מגיע לכם לקבל החזר, ואם כן, לעשות זאת בליווי איש המקצוע שייתן לכם את השירות שאתם צריכים בשביל לקבל את המגיע לכם.

החזר מס שבח: הרפורמה ב-2014

בתחום החזר מס שבח חלו שינויים בשנים האחרונות, אשר הפכו את תשלום מס השבח לדבר נפוץ הרבה יותר. בשנת 2014 חלה רפורמה בתחום מס השבח, כאשר רבים יותר נדרשו לשלם אותו, בניגוד לשנים עברו, אז היה מספיק פער של ארבע שנים בין עסקת מקרקעין אחת לשנייה בכדי להנות מפטור. בעקבות השינויים, רבים הרבה יותר נדרשים לשלם כיום מס שבח, כאשר עיקר ההשפעה היא על משקיעי נדל"ן ועל אלו המחזיקים ביותר מנכס אחד. בעקבות השינוי בחוק, רבים גילו כי הם זכאים להקלות ופטורים שונים בתחום, ונדרשו להגיש בקשה להחזר מס שבח על מנת לקבל בחזרה את כספם.

איך מבקשים החזר מס שבח?

במידה ואתם סבורים כי שילמתם סכומים עבור מס שבח ביתר, תוכלו להגיש בקשת החזר לרשות המיסים, במידה ויימצא כי אתם זכאים לכך, תקבלו את כספכם בחזרה ישירות לחשבון הבנק, כאשר בסכומים משמעותיים כל שתדרשו הוא למלא טופס בסניף הבנק בו מתנהל חשבונכם. את הבקשה ניתן להגיש באופן מקוון דרך אתר רשות המיסים, כאשר עוד קודם לכן תוכלו לבדוק, על ידי הזנת מספר תעודת הזהות שלכם, האם אתם זכאים להחזר מס שבח. ישנן סיבות רבות בגינן תוכלו לבקש את ההחזר. יתכן כי גיליתם כי ההוצאות שלכם בגין הדירה שמכרתם היו גבוהות יותר מאלו שהצהרתם עליהן, ותרצו לצרף מסמכים המעידים כי הרווח על המקרקעין היה קטן יותר מזה שנקבע. במקרים אחרים, יתכן כי תגלו כי אתם עומדים באחד התנאים להקלה או פטור בתשלום מס השבח, ותרצו לקבל את ההפרש שמגיע לכם מרשות המיסים.

התנאים לפטור ממס שבח

החוק מציין מספר לא מועט של תנאים, אשר מקנים פטור מתשלום מס שבח בעת מכירת מקרקעין ברווח, אלו הפטורים העיקריים:

  • מכירה בטווח של 18 חודשים לפני הרכישה.
  • דירת מגורים מזכה.
  • דירה בירושה.
  • אחוזי מיעוט בנכס אחר.
  • העברת דירה ללא תמורה.
  • מכירת שתי דירות.
  • מכירת שתי דירות למען רכישת דירה אחת למגורים.

אולי יעניין אותך גם

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה – חשוב לדעת שלצד הקושי יש גם זכויות אותם הורים אלו יכולים לממש. כדוגמת, החזרי מס המיועדים להורים לילדים עם לקות למידה. שווי ההטבה יכולה להגיע עד לסך של 5640 ש״ח לשנה וכ 470 ש״ח לחודש.

קראו עוד »