החזרי מס בגין מילואים

החזרי מס בגין מילואים

צה"ל הוא אחת מאבני היסוד של מדינת ישראל. הכוח המגן ששמר, שומר וישמור על מדינת ישראל ב"שכונה" המסוכנת בה היא חיה. באופן המורם מעל כל המחלוקות בציבור הישראלי, צה"ל הוא "הגביע הקדוש" שמדינת ישראל, אזרחיה, ממשלתה וכל הגופים שומרים עליו מכל משמר. וכמה שצה"ל הוא בבסיס ההסכמה, הרי שחיילי צה"ל הם בכלל קונצנזוס שאין לגביו כל מחלוקת. בתוך הקבוצה של חיילי צה"ל, ישנם את אנשי הסדיר הזוכים להטבות מפליגות ותנאים משופרים מטעם המדינה ויש את אנשי המילואים.
אותם אזרחים שכאשר הם נקראים, פשוטו כמשמעו, לדגל, עוזבים הכל, בית, משפחה, עבודה, עסק ופשוט מגיעים.
כיום, קיימת מגמה הולכת וגוברת לפיה צה"ל ומדינת ישראל יודעים להכיר תודה לאותם משרתי מילואים. אחד מהדרכים בהם מדינת ישראל מכירה תודה למשרתי המילואים היא באמצעות הטבות בתשלומי מס הכנסה.

החזרי מס בגין מילואים:

הטבת המס בגין שירות מילואים מגיעה בדמות נקודות זכות להן זכאים משרתי המילואים. כל משרת מילואים, בהתאם לכמות ימי המילואים שביצוע במהלך שנת מס מסוימת, זכאי לנקודות נוספות. מי ששירת 10-14.5 ימי מילואים בשנה זכאי לחצי נקודת מס, מי ששירת 15-19.5 ימים, נקודת זיכוי אחת, 20-36.5 ימים, נקודה וחצי ואילו מי ששירת מעל 37 ימי מילואים זכאי ל 2 נקודות זיכוי.
מדובר בהטבה מפליגה המיתרגמת לכסף, פשוטו כמשמעו.

מה הן נקודות זיכוי במס הכנסה:

נקודות הזיכוי במס הכנסה משפיעה באופן ישיר על כמות מס ההכנסה שאדם ישלם. באופן מדויק ומפורט יותר, יש להבין כי בישראל שיטת החישוב לקביעת גובה מס ההכנסה שעל אדם לשלם הינה שיטה פרוגרסיבית מתוך הבנה כי ככל שאדם ירוויח יותר כסף, כך קיימת לו חובה לתרום יותר לקופת המדינה ולשלם יותר מס הכנסה. הסכום בפועל שכל אדם ישלם מחושב לפי מדרגות מס הכנסה.
מדרגות אלה מתעדכנות מעת לעת והן קובעות מה יהיה גובה מס ההכנסה שעל אדם לשלם לפי משכורתו. חשוב כבר כאן להבין כי חישוב מס ההכנסה הוא שנתי, אולם תשלום המס הוא חודשי, אנחנו עוד נחזור לנקודה הזו.
מכל מקום לדוגמה אם אדם מרוויח שכר חודשי של 5,000 ₪ (הינו 60,000 ₪ בשנה) הוא יידרש לשלם 10% מהכנסתו כמס.
משמע 6,000 ₪. לעומתו זאת אדם המרוויח 10,000 ₪ בחודש (שהם 120,000 ₪ בשנה) כבר יקפוץ מדרגת מס ועל כל סכום שירוויח מעל לסכום שנכון להיום עומד על 77,400 ₪, ייאלץ לשלם מס הכנסה של 14%, היינו 13,704 ₪, וכן הלאה והלאה לפי מדרגות המס.

לאחר חישוב המס שעל כל אדם לשלם, נכנסות לפעולה אותן נקודות זיכוי במס. נקודות המס הן הדרך של מדינת ישראל להבדיל בין אנשים שונים ונסיבות שונות. ובענייננו, לתגמל את מי שמשרת במילואים בגין שירותו. בשנת 2022 נקודת מס שווה ל- 2,767 ₪ (שנתית) שיופחתו מהסכום מס ההכנסה שיש לשלם, משמע שכל חודש אותו משרת מילואים (במידה והוא זכאי לנקודת מס אחת) ישלם פחות 223 ₪ למס הכנסה. לכן אדם המשרת במילואים למעלה מ 37 ימים בשנה, המיתרגם ל 2 נקודות זיכוי במס, ואלה שוות לסך של 446 ₪ חודשיים, שהם 5,531 ₪ שנתיים. זה בנוסף לכל שאר נקודות וההטבות להן זכאי אותו אדם לפי נסיבותיו הספציפיות.

סיכום החזרי מס בגין מילואים:

לשרת במילואים זוהי זכות גדולה ומסייעת, באופן מהותי וחשוב, לצה"ל לתפקד. יחד עם זאת, מדינת ישראל הפנימה כי שירות המילואים יכול לשבש את שגרת חייהם של המשרתים במילואים ולכן החליטה לתגמלם על שירותם בדמות החזרי מס בגין מילואים. כאמור אחת מהדרכים לעשות כן היא באמצעות הענקת נקודות זיכוי במס, שגם כאן הן מחושבות בשיטה הפרוגרסיבית. ככל שתשרת יותר, כך תזכה ליותר נקודות זיכוי במס. בשורה תחתונה, מדובר בהטבה משמעותית שכדאי לנצל. 

אולי יעניין אותך גם

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה – חשוב לדעת שלצד הקושי יש גם זכויות אותם הורים אלו יכולים לממש. כדוגמת, החזרי מס המיועדים להורים לילדים עם לקות למידה. שווי ההטבה יכולה להגיע עד לסך של 5640 ש״ח לשנה וכ 470 ש״ח לחודש.

קראו עוד »