החזרי מס לסטודנטים

החזרי מס לסטודנטים

מדינת ישראל הינה אחת המדינה בה שיעור ההשכלה הגבוה היא מהגבוהות בעולם. כמעט ממחצית מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל הינה בעלת השכלה אקדמאית. מדובר בנתון שהוא לא פחות ממדהים. הנתון הזה מאפשר לישראל, בין היתר, להיות פורצת דרך בתחומים רבים, הייטק, רפואה, מחקר ואקדמיה. הנתון הזה מאפשר למדינת ישראל לשגשג מבחינה כלכלית, חברתית ועוד. בנוסף, מחקרים מראים כי בעלי השכלה גבוה נוטים פחות להיות עניים, גם בכך יש כדי "לחסוך" כסף למדינה ולקדם אותה משמעותית. בשל היתרונות שהדבר מקנה לה, ישראל בעלת אינטרס מובהק לתמוך, לעודד ולקדם את ההשכלה הגבוה. היא עושה כן באמצעות תמיכה באוניברסיטאות ומוסדות ההשכלה הגבוה השונים. אלא שלא רק. מדינת ישראל תומכת בהשכלה הגבוה גם על ידי תמיכה בסטודנטים.

החזרי מס לסטודנטים

סטודנטים, בייחוד אלה לתואר ראשון, לרוב טרם השתלבו בשוק העבודה או שהם עוסקים בעבודות סטודנטיאליות המאפשרות להם גמישות עם הלימודים.אלה עלולים להידרש לשלם סכומי כסף לא מעטים במהלך החיים הסטודנטיאליים שלהם, לרבות שכר לימוד הנע בין יותר מ 10,000 ₪ למוסד סטודנטיאלי ויכול לפעמים להגיע לעשרות אלפי שקלים בשנה. בנוסף, הרבה סטודנטים שאינם מתגוררים אצל הוריהם במהלך הלימודים (משלל סיבות) נדרשים לשלם גם על מחייתם, חשבונות, אוכל, בילויים (כי להיות סטודנט זה לא רק לחרוש בספרייה כל היום) ביגוד ועוד. ויותר מזה, אם הסטודנט אינו חיי במעונות הסטודנטים הניתנים על ידי האוניברסיטה או המוסד, הרי שעליו לשלם גם שכירות. בשורה התחתונה, הרבה תשלומים עם מעט הכנסה שהסטודנט יכול לייצר במהלך לימודיו. מדינת ישראל מבינה כי הגעה לתואר, בין אם ראשון, שני או דוקטורט, הנכסף כרוך במאמצים לא מעטים מצד הסטודנטים. אולם מאחר וכאמור יש למדינת ישראל אינטרס מובהק, הרי שהיא מעניקה לסטודנטים הטבה ייחודית, בדמות החזרי מס לסטודנטים.

נקודות זכות

ההטבה הניתנת על ידי המדינה לסטודנטים הינה בדמות נקודת זיכוי ממס הכנסה. שוויה של נקודת זיכוי, נכון לשנת 2022, הינה 223 ₪ בחודש וכ 2,767 ₪ בשנה. מדובר בסכומים שאינם מבוטלים כלל וכדאי לדרוש אותם. יתרה מכך, גם אם סיימתם את לימודיכם, אולם בזמן הלימודים עבדתם אך לא דרשתם את נקודת הזיכוי, כי לא ידעתם או כי לא שמעתם, ניתן לקבל את הנקודה הזאת רטרואקטיבית (6 שנים מסיום הלימודים) ופשוטו כמשמעו לקבל בחזרה כסף מס הכנסה על אותה תקופה סטודנטיאלית שבה עשיתם חיים משוגעים אבל רובכם גם "נקרעתם" בעבודה על מנת להחזיק ראש מעל המים.   

סיכום

להיות סטודנט במדינת ישראל זה אינו דבר קל. מדובר בהשקעה רבה הנדרשת ממכם לאורך תקופה ארוכה, השקעה בלימודים, השקעה בעבודה (במידה ואתם לא נתמכים על ידי ההורים), מדינת ישראל מכירה בכך ומעניקה לכם הטבה שיש בכוחה להקל את הנטל (אפילו אם במעט), נצלו אותה. 

אולי יעניין אותך גם

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה – חשוב לדעת שלצד הקושי יש גם זכויות אותם הורים אלו יכולים לממש. כדוגמת, החזרי מס המיועדים להורים לילדים עם לקות למידה. שווי ההטבה יכולה להגיע עד לסך של 5640 ש״ח לשנה וכ 470 ש״ח לחודש.

קראו עוד »