החזר מס בגין לידה​

החזר מס בגין לידה הוא נושא שכל הורה או אדם שמתכנן להביא ילדים לעולם צריך להכיר. עובדות שכירות עשויות להיות זכאיות להחזר כספי ממס הכנסה, בגין שנת המס בה שהו בחופשת לידה, כאשר ניתן לבקש החזר עבור שש השנים שקדמו להגשת הבקשה. ברבים מהפעמים, גובה הזיכוי מגיע לאלפי שקלים, אשר חשובים במיוחד בשנים הראשונות להורות, כאשר ההוצאות הולכות וגדלות. במאמר שלפניכם נסביר מדוע ניתן ההחזר, מהן הזכויות של היולדת והאם גם לאב מגיע החזר מס בגין לידה.

ההחזר נובע מכך שטרם יציאתה לחופשת לידה, נוכה משכרה של העובדת אחוז מסוים מהשכר, אשר חושב על פי הערכת שכר שנתית. מכיוון שהעובדת יצאה לחופשת לידה, היא אינה השתכרה מהמעסיק בתקופה זו אלא רק מדמי הלידה, ולכן עליה לשלם סכום נמוך יותר עבור החודשים בהם כן עבדה במהלך שנת המס. עובדת זכאית ל-1.5 נקודות זיכוי, ובמקרה של אם יחידנית כמות נקודות הזיכוי מגיעה לארבע. את הנקודות עצמן תקבל העובדת רק אחרי הלידה. עובדות עצמאיות יכולות לבקש את החזר המס המגיע להם במסגרת הדוח השנתי.

איך מגישים בקשה עבור החזר מס בגין לידה?

את בקשת ההחזר תוכלו להגיש רק בסיומה של שנת המס. את הבקשה יש להגיש בפני פקיד השומה אליו אתם משויכים, בצירוף טופס 135 והמסמכים הרלוונטיים לבקשה. בנוסף תדרשו להציג טופס 106 מהמעסיק ואישור על קבלת דמי הלידה והפרשה לקופת גמל וביטוח לאומי. אל הבקשה תדרשו לצרף צילום צ'ק עם פרטי חשבון הבנק שלכם או את פרטי החשבון עצמם, לצורך קבלת התשלום מרשות המס, במידה ובקשת ההחזר שלכם תתקבל.

גם לאבות מגיע החזר

לא רק אמהות זכאות להחזר מס בגין לידה. במידה והאב לא עדכן את טופס 101 שלו מול המעסיק במהלך שנת המס בה נולד הילד או הילדה, או זכאי להגיש בקשה להחזר מס בגין נקודת המס שהתווספה לו. במידה ותעדכנו את טופס ה-101 שלכם מול המעסיק, תזוכו דרך תלוש המשכורת שלכם ממס הכנסה גם רטרואקטיבית, עבור החודשים מאז הלידה.

אולי יעניין אותך גם

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה – חשוב לדעת שלצד הקושי יש גם זכויות אותם הורים אלו יכולים לממש. כדוגמת, החזרי מס המיועדים להורים לילדים עם לקות למידה. שווי ההטבה יכולה להגיע עד לסך של 5640 ש״ח לשנה וכ 470 ש״ח לחודש.

קראו עוד »