החזר מס בגין שכר שהשתנה

החזר מס בגין שכר שהשתנה

תשלום מס הוא חובה וכל אדם שכיר או עצמאי שעובד ומשתכר שכר מינימלי של החייב במס משלם אותו לרשות המיסים.
מדרגות המס מתעדכנות מידי שנה ולפי גודל ההכנסה השנתית משלמים האזרחים את המס. בישראל נהוגה שיטת מיסוי פרוגרסיבית על ההכנסות כך שככך שההכנסה עולה כך שיעור המס גדל.
השיטה קרויה גם מדרגות מס. כך שעד הכנסה מסוימת משלמים אחוז מסוים ומעליו אחוז יותר גבוה וכן הלאה. עבור שכירים המס יורד מתלוש השכר מידי חודש כאשר אחוז המס המחושב משוער. במצב כזה כשמגיעים לסוף שנה יכולים להיות תיקונים והחזרי מס.

שינוי בשכר משפיע על החזר המס

עובדים במשק עושים שינויים רבים במהלך השנים. מרחיבים את המשפחה, מקצצים את המשרה, מתפטרים, משנים מקומות עבודה, עובדים בכמה עבודות במקביל, מתקדמים בתפקידם ועוד. לכל השינויים האלו יש השפעה הן על השכר והן על תשלום המס. ככל שהתנודות והשינויים גדולים יותר כך הסיכוי לטעות בחישוב והצורך בהחזר מס גבוה יותר. כך שייתכן שאדם זכאי במהלך שנות חייו להחזרי מס רבים בגין אותם שינויים שחלו בשכרו.

בקשת החזר מס בגין שכר שהשתנה

ההתחשבנות מול רשות המיסים היא חד שנתית. לא ניתן לשנות את שיעור המס באמצע השנה. כל תיאום מס, החזר או בירור נעשה בתום שנת המס. כך שאם אתם חושדים שמגיע לכם החזרי מס בגין שכר שהשתנה תוכלו לבקש זאת בתום שנת המס על השנה האחרונה ועד שש שנים אחורה. בהזדמנות זו תוכלו לבדוק את זכאותכם להחזר מס מעוד סיבות. לדוגמא שינוי מקום מגורים, השכלה אקדמית, הרחבת המשפחה, בגין ילד הסובל מלקות למידה ועוד. ישנם סיבות רבות בגינן מגיע לעובד נקודות זיכוי ובהתחשבנות השנתית יש לקחת זאת בחשבון.

האם ייתכן שאתם זכאים להחזר מס?

שינויים במקום העבודה מתרחשים כל הזמן. המבחן הוא השינוי בשכר. כדי לדעת אם אתם זכאים להחזר מס בגין שינוי בשכר תחשבו אם בשנים האחרונות קיבלתם מענקים, בונוסים תגמול נוסף. שיניתם את היקף המשרה, פוטרתם או התפטרתם, קיבלתם ימי מחלה, התקדמתם בתפקיד וגם בשכר ועוד. כל שינוי זמני או קבוע יכול להוות מקרה בגינו תהיו זכאים להחזר מס. הדרך היחידה לדעת זאת היא לבצע בדיקה בסוף שנת המס.

הגשת בקשה להחזר מס

בהתאם לסעיף 160 לפקודת מס הכנסה ניתן להגיש בקשה להחזר מס ששולם ביתר עד 6 שנים אחורה. את הבקשה ניתן להגיש באופן מקוון או ידני לצרף טופס 135 בצירוף כלל המסמכים הרלוונטיים בסוף שנת המס. אם מדובר בבני זוג המגישים בקשה להחזר מס יש למלא את ההכנסות של שני בני הזוג לאורך התקופה המבוקשת. כדי לזרז תהליכים ולמצות את הזכויות המרביות רבים פונים לאנשי מקצוע המתמחים בהחזרי מס לצורך הגשת הבקשה.

אולי יעניין אותך גם

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה – חשוב לדעת שלצד הקושי יש גם זכויות אותם הורים אלו יכולים לממש. כדוגמת, החזרי מס המיועדים להורים לילדים עם לקות למידה. שווי ההטבה יכולה להגיע עד לסך של 5640 ש״ח לשנה וכ 470 ש״ח לחודש.

קראו עוד »
החזרי מס לסטודנטים

החזרי מס לסטודנטים

החזרי מס לסטודנטים – ההטבה הניתנת על ידי המדינה לסטודנטים הינה בדמות נקודת זיכוי ממס הכנסה. שוויה של נקודת זיכוי, נכון לשנת 2022, הינה 223 ₪ בחודש וכ 2,767 ₪ בשנה.

קראו עוד »