החזר מס חינוך מיוחד

החזר מס חינוך מיוחד

עבור כל אחד, הילד שלו הוא כליל השלמות. הוא היפה ביותר, החכם ביותר והמוצלח ביותר. אולם לעתים, על אף שהילד הוא כל אלה, הרי שהוא חווה קשיים התפתחותיים. בשל קשיים התפתחותיים אלה נמנע מן הילד, לא פעם, לקחת חלק במערכת החינוך הקונבנציונאלית והוא נדרש להשתתף במסגרת של חינוך מיוחד. מסגרות אלה מאפשרות לילד ללמוד ולהתקדם בקצב התואם את יכולותיו, מספקת לילד את הסביבה התומכת שנדרשת לו עבור לימודיו וכוללת תמיכה באמצעים מגוונים שנועדו לסייע לו.
כל אלה דורשים משאבים רבים וסכומי כסף לא מבוטלים. המדינה מכירה בכך ולכן מעניקה להורים לאותם ילדים החזר מס חינוך מיוחד, אשר נועד, בין היתר, לסייע להורים לאותם ילדים לעמוד בעלויות של החינוך המיוחד.        

החזר מס חינוך מיוחד

הרבה פעמים אנחנו איננו מודעים למלוא היקף זכויותינו והורים רבים לילדים בחינוך המיוחד אינם שונים בהיבט זה. הורים אלה אינם יודעים כי בהתאם להוראות פקודת מס הכנסה, באפשרותם לקבל החזרי מס חינוך מיוחד.
הסעיף הרלוונטי בפקודת מס הכנסה מעניקה שתי נקודות זכות עבור כל ילד במסגרת של חינוך מיוחד. מדובר בסכום כסף משמעותי ולא מבוטל שכן כל נקודת זכות מעניקה כ- 2,650 ₪ לשנה, משמע סכום של כ- 5,300 ₪ בשנה עבור כל ילד הלומד במסגרת של חינוך מיוחד.
אם לא די בכך הרי שאת החזר המס חינוך מיוחד ניתן לדרוש גם רטרואקטיבית, הינו הורה אשר למד על הזכות רק כיום יכול לדרוש החזרי מס בעבור שנים קודמות ועד למגבלה של 6 שנים אחורה. חישוב קצר מלמד שמדובר בסכומי עתק אשר יכולים להגיע ליותר מ- 30,000 ₪ אשר ההורים זכאים לו.

מי זכאי

אחת הסיבות שההורים רבים אינם מודעים לזכותם זו היא התמורות והשינויים שחלו בחוק.
בעבר, המודעות לעניין החינוך המיוחד הייתה קטנה ביותר והיזקקות לחינוך המיוחד הייתה מעין אות קיין, הכיר החוק רק באותם ילדים בעלי צרכים מיוחדים קשים ביותר כגון שיתוק מוחין או עיוורון. אולם עם עליית המודעות וההבנה כי ילד הנזקק לחינוך מיוחד, פרט לאותה מגבלה או נכות, הינו ממש ככל שאר הילדים, החלה גם המדינה להכיר בכך שיש לסייע להורים גם לילדים עם מוגבלויות אחרות. כך למשל מכיר החוק בימים אלה גם בילדים עם הפרעות קשב וריכוז הנדרשים לתמיכה כלשהיא במסגרת של חינוך מיוחד. אלא שעל מנת לקבל את ההטבה ואת החזר המס בגין חינוך מיוחד לא פעם נדרש הצגת מסמכים כאלה ואחרים, לעתים אף הופעה בפני וועדה של משרד החינוך או אישור מגורמים שונים לרבות אישור מניורולוג.   

סיכום

מדינת ישראל מכירה בקשיים, הכלליים והכלכליים, של הורים לילדים הנדרשים ללמוד במסגרות של חנוך מיוחד ומעניקה להם סיוע כלכלי, בין היתר באמצעות נקודות זכות המגדילות בפועל את ההכנסה של משפחת הילד. מדובר בזכות שכדאי וצריך לממש. 

אולי יעניין אותך גם

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה – חשוב לדעת שלצד הקושי יש גם זכויות אותם הורים אלו יכולים לממש. כדוגמת, החזרי מס המיועדים להורים לילדים עם לקות למידה. שווי ההטבה יכולה להגיע עד לסך של 5640 ש״ח לשנה וכ 470 ש״ח לחודש.

קראו עוד »