החזר מס להורים לילדים

החזר מס להורים לילדים

ילדים זה שמחה. אלא שלגדל ילדים בישראל זה גם עסק לא זול בכלל. בנוסף לעלויות המחייה הגם ככה גבוהות בישראל, הרי שכשמוסיפים על זה עלויות גידול ילדים בישראל, מדובר בעסק יקר מאוד. ההכבדה היא כבדה אף יותר שעה שלרוב, הורים לילדים קטנים, אז ההוצאות וההשלכות הכלכליות של חינוך, בריאות, ביגוד, מזון ועוד הן הכבדות ביותר. לאורך השנים עלו הצעות רבות כיצד להקל את הנטל המוטל על הורים לילדים צעירים, אשר מחד נדרשים להוצאות רבות ומאידך נדרשים, ככולם, לשלם את חובותיהם למדינה, ביטוח לאומי, מס הכנסה ועוד.

נקודות זיכוי להורים

על מנת להקל על הנטל, ניתן החזר מס להורים לילדים בדמות נקודות זכות במס הכנסה. משמעותן של נקודות הזכות הוא הורדת נטל המס או באופן ברור יותר, כל נקודה (או חלקי נקודה) מקטינה את הסכום שיש לשלם למס הכנסה. שווי של נקודת זכות במס הכנסה עומד נכון לשנת 2022 על יותר מ 2,650 ₪ בשנה. כל תושב ישראל זכאי ל 2.25 נקודות זכות. אלא שהורים לילדים, זכאים לנקודות זכות נוספת. קיימים כללים והוראות בעניין זה, למשל הוראה כי נקודת הזכות ניתנת בגין ילד ניתנת רק לאחד ההורים, או הוראה בדבר משך (או גיל הילד) הזכאות לנקודת הזכות. אולם בכל אופן מדובר בהוראות וחוקים הקיימים כבר מספר שנים ומאפשרים החזר מס להורים לילדים.

החזר מס להורים לילדים

בשנת 2022 נעשה על ידי הכנסת צעד נוסף בכיוון הנכון ונחקק חוק המעניק נקודת זיכוי נוספת, להורים לילדים בגילאים 6-12 שנים. בניגוד להוראות וחוקים אחרים נקודת זיכוי זו ניתנת לשני ההורים. המשמעות היא כי יינתן החזר מס להורים לילדים באופן רטרואקטיבי, מתחילת שנת 2022, ועד תום שנת המס 2022, גם עבור ילדים שימלאו להם 12 שנים במהלך שנת 2022. מדובר בסכום שאינו מבוטל ויכול להגיע לסך של כ- 5,300 ₪ בשנה, כ- 440 ₪ בחודש. הלכה למעשה, הצעד מהווה מהפכה, אשר תקל, גם אם במקצת, על אותם הורים, אשר למרות היותם הורים והקושי שזה מייצר על המשפחה והילדים, אינם מוותרים על יציאה לעבודה ותרומה למשק.

סיכום - החזר מס להורים

מדינת ישראל עשתה בעבר רבות כדי לתמוך באנשים העובדים ובייחוד בהורים עובדים. בעבר הועלו בכנסת אינספור הצעות רבות ומגוונות כיצד להקל על ההורים העובדים. אולם בפועל, חלק מן ההצעות היו מעשיות וטובות אך לא עברו את סבבי החקיקה הנדרשים, חלק מן ההצעות פשוט היו לא טובות מספיק וחלק היו טובות ואף נחקקו אך במבחן התוצאה, הנטל על הורים לילדים לא הוקל. במאי 2022 נחקק חוק המקנה החזרי מס להורים לילדים באמצעות נקודות זכות נוספת. מדובר בצעד חשוב ויש לקוות הן שיביא לתוצאות הרצויות והן כי מדובר בסנונית ראשונה שבעקבותיה יבואו חוקים נוספים בדמותו של חוק זה.       

אולי יעניין אותך גם

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה – חשוב לדעת שלצד הקושי יש גם זכויות אותם הורים אלו יכולים לממש. כדוגמת, החזרי מס המיועדים להורים לילדים עם לקות למידה. שווי ההטבה יכולה להגיע עד לסך של 5640 ש״ח לשנה וכ 470 ש״ח לחודש.

קראו עוד »