החזר מס למשלמי מזונות

החזר מס למשלמי מזונות

כדי להבין מהו החזר מס למשלמי מזונות נבין תחילה איך עובד תשלום המס. כל עובד שכיר או עצמאי משלם מס מהכנסתו על פי מדרגות שנקבעו בחוק. מדרגות המס מתעדכנות מידי שנה כאשר שיטת המיסוי מתבצעת באופן פרוגרסיבי. כך שככל שההכנסה עולה שיעור המס עולה בהתאמה. כל שינוי בחייו של העובד יכול להשפיע על זכויותיו. לדוגמא לידת ילד מזכה אותו בנקודות זיכוי מס. עלייה בשכר, הטבות, תשלום מחלה יכולים לשנות את מדרגת המס ועוד.

תשלום מזונות

תשלום מזונות מתבצע על ידי הורה גרוש עבור ילדיו עד גיל 18 מכח הסכם שנקבע בין בני הזוג שנפרדו. המטרה של דמי המזונות היא לדאוג לכלכתם של הילדים או של האשה. סעיף 40 לפקודת מס הכנסה קובע שהורה המשלם מזונות בגין ילדיו זכאי להטבת מס שמתבטאת בנקודות זיכוי. הזכאות תקפה בתנאים הבאים- נקודת זיכוי אחת לבן זוג המשלם מזונות אישה או בגין ילדיו שאינם מתגוררים עימו. נקודת זיכוי אחת לבן זוג המשלם מזונות ונישא בשנית. נקודת זיכוי עבור הורים המכלכלים ילדים אשר נולדו מחוץ למסגרת הנישואין.

 

עדכון הטבת המס בגין תשלום מזונות

כדי שההטבה תתעדכן באופן קבוע על העובד השכיר לעדכן את מעסיקו באמצעות טופס 161.לחילופין ניתן לעדכן מול פקיד שומה באמצעות הסכם גירושין/ תשלום מזונות. נקודת זיכוי מקנה בעצם זיכוי ממס. רבים אינם מודעים לכך ולכן עובדים שנים רבות מבלי לעדכן על שינוי בסטטוס המזכה בנקודות מס. במצב כזה לעובד הצטברו סכומי כסף והחזרים המגיעים לו. לשם כך יש להגיש התחשבנות רטרואקטיבית לרשות המיסים. ההתחשבנות נעשית בסוף שנת המס בלבד וניתן לבצע אותה עד שש שנים אחורנית. לא ניתן לשנות את שיעור המס באמצע השנה גם אם חל שינוי בסטטוס המזכה במס. במצב כזה יש לחכות לסוף השנה ולהגיש בקשה להחזר מס.

זכאות להחזר מס בגין שינויים בחיי העובד

כל נושא המיסוי ונקודות הזיכוי יכולים להיות מורכבים עבור אנשים רבים. כדי לבצע בדיקה מקצועית לגבי הזכאות בהחזר מס באופן רטרואקטיבי מלא. לעדכן את מלא הנקודות בגין מכלול הפרמטרים האישיים צריך להיות בקיאים בדיני מיסים. לכן רבים בוחרים לבצע את החזרי המס באמצעות אנשי מקצוע. כך הם רגועים שזכויותיהם מוצו באופן רטרואקטיבי והם יקבלו את מלא זכויותיהם מנקודת הזמן הנוכחית ואילך.

אולי יעניין אותך גם

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה – חשוב לדעת שלצד הקושי יש גם זכויות אותם הורים אלו יכולים לממש. כדוגמת, החזרי מס המיועדים להורים לילדים עם לקות למידה. שווי ההטבה יכולה להגיע עד לסך של 5640 ש״ח לשנה וכ 470 ש״ח לחודש.

קראו עוד »
החזרי מס לסטודנטים

החזרי מס לסטודנטים

החזרי מס לסטודנטים – ההטבה הניתנת על ידי המדינה לסטודנטים הינה בדמות נקודת זיכוי ממס הכנסה. שוויה של נקודת זיכוי, נכון לשנת 2022, הינה 223 ₪ בחודש וכ 2,767 ₪ בשנה.

קראו עוד »