החזרי מס בגין תואר שני

החזרי מס בגין תואר שני

אם התואר הראשון היה קשה ולחוץ מבחינה פיננסית וכלכלית, היה כרוך בהמון ויתורים וכל הוצאה הייתה מחושבת. הרי שהתואר השני, ברוב המקרים, בהיבט הזה של איתנות כלכלית, הוא הרבה יותר נינוח. בדרך כלל הסטודנטים לתואר שני הינם אנשים מבוגרים ומבוססים טיפה יותר. בדרך כלל מדובר באנשים המעוניינים להעמיק את הידע שלהם, מעוניינים לשדרג את השכלתם ואת ידיעותיהם בתחום ספציפי בו בחרו לעסוק או שמעניין אותם. התואר שני מאפשר לאותם סטודנטים לשדרג את מעמדם ואת שכרם במקום העבודה. שידרוג המעמד והמקצוע גורר בחובו גם שדרוג בשכר, ולפיכך יותר מס הכנסה אותו המדינה בסופו של דבר יכולה לגבות. אלה מצטרפים לאינטרס הכללי של מדינת ישראל שאוכלוסיתה תהיה משכילה ככל שניתן. משום כך מנסה המדינה לעודד את אזרחיה גם לגשת ללימודים נוספים ולקבל תארים מתקדמים. אחת הדרכים לעשות כן היא באמצעות הענקת הטבת מס לבעלי תואר שני. 

החזרי מס בגין תואר שני

אם בגין התואר הראשון אדם היה יכול לקבל נקודת זיכוי למשך שנה אחת מסיום התואר (או מסיום ההתמחות במידה ומדובר במצקוע הדורש התמחות) הרי שהתואר השני מעניק זכות לחצי נקודת מס, למשך שנה אחת מסיום התואר השני או בתום שנה מסיום התואר השני. בכך מאפשרת המדינה לבעלי התואר השני לבחור מתי ואיך לנצל את ההטבה ואלה יכולים לבחור באיזה שלב ירצו לממשה. ההמלצה הינה לבחור לנצל את ההטבה המדוברת בשנה בה מעריך בעל התואר השני כי יזכה בשכר הגבוה יותר, או אז תתמקסם ההשפעה של ההטבה על שכרו.

שוויה של נקודת מס אחת הוא 223 ש"ח נכון לשנת 2022, הינו סך של 2,767 ש"ח בשנה. מאחר ובעלי תואר שני זכאים להנות מחצי נקודת מס הרי שההטבה באלה לידי ביטוי בכ- 111.5 ש"ח בחודש, שהם כ- 1,383.5 ש"ח בשנה. אמנם מדובר בהטבה פחותה מאשר המוענקת לבעלי תואר ראשון. אולם כאמור יש לזכור ראשית כי אותם בעלי תואר שני כבר זכו להטבה בגין התואר הראשון וכמו כן שבעלי תואר שני הינם אנשים מבוססים יותר כלכלית. 

ויחד עם זאת יש לזכור כי מדובר בהטבה משמעותית שאין לזלזל בה כלל וכלל. יש לזכור כי עדיין ניתן לממש את ההטבה גם אם היה איחור בדרישתה, בשל חוסר ידיעה או סתם "עצלות".   

סיכום

לא כמו תואר ראשון, ההטבה בגין תואר שני היא אמנם פחות אך עדיין כדאית מאוד למימוש. שלא כמו בעבר, ההטבה נמשכת למשך שנה אחת בלבד, החל מסיום התואר השני או שנה לאחר סיום התואר השני. בכל אופן, את ההטבה ניתן כמובן לדרוש רטרואקטיבית וגם אם לא מימשתם אותה מייד לאחר סיום התואר, הרי שתוכלו לקבל החזר ממס הכנסה אם תגישו את הבקשה להחזר מס לאחר 6 שנים.

אולי יעניין אותך גם

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה

החזרי מס להורים לילדים עם לקות למידה – חשוב לדעת שלצד הקושי יש גם זכויות אותם הורים אלו יכולים לממש. כדוגמת, החזרי מס המיועדים להורים לילדים עם לקות למידה. שווי ההטבה יכולה להגיע עד לסך של 5640 ש״ח לשנה וכ 470 ש״ח לחודש.

קראו עוד »